Coraz rzadziej dzisiaj w użyciu jest gotówka i bilon. Praktycznie każdy posiada kartę kredytową, a niektórzy korzystają również z innych, jeszcze nowocześniejszych form dokonywania płatności. Do obsługi wszystkich z nich potrzebne są jednak terminale.

Kto produkuje terminale?

Za konstrukcję terminali odpowiedzialny jest producent POS. Jest to angielski skrót oznaczający „point of sale”. Warto zauważyć, że obecnie na rynku działa mnóstwo producentów terminali. Część z nich to producenci zagraniczni, nie brakuje również producentów polskich. Z racji ciągłego rozwoju technologicznego i powstawania coraz to nowszych form płatności, rywalizacja na rynku jest ogromna.

Dobry terminal czyli jaki?

Jeśli dany producent POS chce notować zyski i wytrzymać na rynku musi nadążać za wszystkimi nowościami. Dobry terminal to taki, który pozwala na obsługę wszystkich nowoczesnych form płatności. Obecnie nie można już powiedzieć, że zwyczajna płatność kartą to nowoczesność. Tak naprawdę, mało kto dzisiaj płaci kartą w sposób tradycyjny. Większość kart debetowych i kredytowych umożliwia tak zwane płacenie zbliżeniowe. Jest ono szybsze i prostsze, a według wielu również bezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o inne nowoczesności, to warto tu na pewno wskazać płatności telefonem. Dobry terminal powinien umożliwiać dokonywanie płatności telefonem na wszystkie możliwe sposoby. Warto zauważyć, że sposobów tych jest całkiem dużo. Przede wszystkim, telefonem można dzisiaj płacić tak samo jak kartą zbliżeniową. Po włączeniu usługi NFC w telefonie możliwe jest płacenie poprzez zbliżenie go do terminala. Ponadto, telefon umożliwia również płatności tak zwanym BLIK-iem. Jest to jeszcze dosyć mało rozpowszechniona forma płatności, która wydaje się jednak być bardzo przyszłościowa. Jeśli chce się płacić w ten sposób, wystarczy tak naprawdę zainstalować na telefonie aplikację, która to nie robi niczego poza generowaniem jednorazowych kodów. Jeśli chodzi o sam proces dokonywania płatności, polega on na podaniu kasjerowi lub samodzielnemu wpisaniu tego kodu do terminala.