Bez skanerów kodów kreskowych trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek centrum handlowe czy supermarket. Nabijanie każdej ceny i każdego produktu na kasę wydaje się być niemożliwe przy częstotliwości, z jaką do sklepu wchodzą nowi klienci i przy tak dużej ilości kupowanych produktów. Na szczęście, w niemal każdym sklepie można zobaczyć skaner kodów kreskowych, dzięki któremu kasowanie kolejnych produktów jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu.

Ręczne skanery kodów kreskowych

Na sklepowych ladach najczęściej leżą skanery ręczne i nic dziwnego, bo są lekkie i mobilne, więc łatwo jest nimi kasować produkty różnych gabarytów. Są to także czytniki najbardziej dostępne i różnorodne, a ich ceny są dość zróżnicowane. Rozróżnia się skanery laserowe oraz diodowe, czyli linear imagery i oba te rodzaje charakteryzują się innymi właściwościami. Te laserowe uznaje się za bardziej dokładne, a więc odczytujące nawet bardzo małe kody. Z kolei czytniki diodowe lepiej odszyfrowują kody uszkodzone oraz pozwalają na odczytanie kodu z ekranu komputera lub smartphone’a, co jest niewątpliwą zaletą w dzisiejszych czasach.

Stacjonarne czytniki kodów kreskowych

W supermarketach, w których ruch jest bardzo duży, a więc i obsługa musi być szybsza, często stosuje się czytniki stacjonarne. Tego rodzaju skanery również można podzielić na dwie kategorie, tym razem ze względu na to, jak działają i gdzie są umieszczone. Wyróżniamy stacjonarne czytniki pionowe i poziome. Pionowy skaner kodów kreskowych jest umieszczony w boksie kasowym naprzeciw kasjera, więc kasowanie następuje w sposób zbliżeniowy. Dzięki temu, skanery są bezpieczne i dłużej można je eksploatować, bo ryzyko mechanicznych uszkodzeń jest minimalne.
Drugi rodzaj skanerów stacjonarnych to czytniki poziome, często nazywane ladowymi, ponieważ montowane są na powierzchni lady. Kasjer, aby zeskanować kod, musi przeciągnąć produkt przez skaner kodów kreskowych, co jest dość wygodne i przyspiesza proces obsługi klienta. Wadą tego rozwiązania jest ścieranie się szyby okienka odczytu poprzez ciągłe przesuwanie po nim przedmiotów. Decydując się na czytniki poziome należy więc pamiętać o wybraniu skanerów ze szkłem utwardzonym lub szafirowym.